Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Napoleon i Snowball – bohaterowie powieści Georga Orwella: „Folwark zwierzęcy” – to dwa rosłe knury, które po buncie zwierząt przejęły władzę w folwarku i z czasem zaczęły rywalizować między sobą o dominację wśród rządzącej grupy świń. Różnice między nimi uwidaczniają się na wielu płaszczyznach – zarówno w cechach osobowości, poglądach, jak i wizji przyszłości gospodarstwa oraz żyjących w nim zwierząt.

Napoleon był jedynym w folwarku knurem rasy Berkshire. Spośród innych knurów wyróżniał się dzikim wyglądem i był znany z tego, że zawsze potrafił postawić na swoim. Podobnie jak Snowball, z którym początkowo współpracował, był zwolennikiem teorii oraz poglądów Majora, a po śmierci starego przywódcy współtworzył zasady Animalizmu. Potrafił czytać i pisać, a dzięki tej umiejętności zaliczał się do nielicznego grona zwierząt wykształconych. Z łatwością pozyskiwał zaufanie innych mieszkańców gospodarstwa, którzy ślepo wypełniali jego polecenia. W jego sposobie bycia i postępowania dość szybko uwidoczniły się negatywne cechy, takie jak: przebiegłość, egoizm, nieuczciwość i podstępność. Jego wszelkie dążenia ukierunkowane były na wprowadzenie dyktatury, a on sam pragnął przede wszystkim zaszczytów, tytułów i nieograniczonej władzy, którą ostatecznie zdobył dzięki specjalnie wytresowanym psom i wypędzeniu w folwarku największego rywala – Snowballa.

Snowball dzięki swej inteligencji stanowił poważne zagrożenie dla uprzywilejowanej pozycji Napoleona. Przewyższał swego przeciwnika nie tylko mądrością, ale również był bardziej ruchliwy i wygadany, choć nie miał tak silnego charakteru jak Napoleon. Okazał się doskonałym strategiem już w chwili buntu zwierząt, którymi potrafił doskonale dowodzić, a w czasie obrony folwarku wykazał się walecznością i odwagą, narażając własne życie. Podobnie jak Napoleon był zwolennikiem sprawowania władzy przez świnie, lecz zabiegał także o polepszenie życia innych zwierząt i przestrzegał zasady Animalizmu, uważając, że wszyscy mieszkańcy gospodarstwa są równi wobec ustalonego prawa. Nieustannie pogłębiał swoją wiedzę, czytając książki i czasopisma, dzięki czemu miał poważne plany wprowadzenia licznych ulepszeń w prowadzeniu folwarku. Podjął walkę z analfabetyzmem i zaplanował budowę wiatraka, mając nadzieję, że w ten sposób zapewni zmęczonym pracą zwierzętom trzy dni odpoczynku. Jego śmiałe propozycje nie spodobały się Napoleonowi, który miał świadomość, że cieszący się szacunkiem innych Snowball może z czasem pozbawić go władzy.

Pomimo różnic w osobowościach i sposobach działania obaj byli zwolennikami utrzymania władzy przez świnie. Jednakże Napoleon dążył do władzy absolutnej i doskonale manipulował innymi zwierzętami, wykorzystując do tego różne metody propagandy i zastraszania. Snowball, choć uważał, że świnie powinny być przywódcami zbuntowanych zwierząt z racji swej inteligencji i zorganizowania, starał się szanować inne zwierzęta i dążył do polepszenia ich bytu. Starał się być wobec nich uczciwym i uważał, że wszystkie zwierzęta są równe wobec prawa. Pragnął również tak zorganizować życie w gospodarstwie, aby było ono samowystarczalne. Natomiast Napoleon gardził pozostałymi zwierzętami, starał się pozyskiwać ich sympatię, kierując się niskimi pobudkami. W rzeczywistości nieustannie łamał ustalone wcześniej zasady, dostosowując je do swoich potrzeb. W przeciwieństwie do Snowballa dążył do współpracy z ludźmi i z czasem sam się do nich upodobnił. Lekceważył pomysły Snowballa, lecz – kiedy zdołał wypędzić rywala – przypisał sobie jego zasługi.

Snowball odniósł dotkliwą porażkę i został wygnany z folwarku. Nie miał szansy zrealizować swoich dalekosiężnych pomysłów i został uznany przez zwierzęta za zdrajcę. Ostatecznie to Napoleon okazał się tym, który wygrał rywalizację o przywództwo i pozbywając się przeciwnika, zyskał władzę absolutną w folwarku.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Folwark zwierzęcy - streszczenie
2  bibliografia
3  George Orwell – biografiaKomentarze: Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: