Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W „Folwarku” zostaje przedstawiona historia narodzin i rozwoju systemu totalitarnego. Historię tę można podzielić na kilka etapów:

1. Głoszenie ideałów
Głosicielem ideałów był Stary Major. Uważał on, że zwierzęta są ciemiężone przez człowieka i że powinny się przeciwko niemu zbuntować. Marzył o Republice Zwierząt, bez ludzi, w której każdemu zwierzęciu będzie się żyło szczęśliwie. Głoszone przez niego zasady zostały potem nazwane Animalizmem i spisane w formie Siedmiu Przykazań:

1. Wszystko, co chodzi na dwóch nogach, jest wrogiem
2. Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła, jest przyjacielem
3. Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania
4. Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku
5. Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu
6. Żadne zwierzę nie zabije innego
7. Wszystkie zwierzęta są równe

2. Powstanie przeciwko wrogowi, początkowa równość i sielanka
Ciemiężone zwierzęta buntują się przeciwko Jonesowi i pod wpływem impulsu, jakim był głód, wypędzają go z folwarku. Pierwsze dni po Powstaniu są bardzo szczęśliwe, zwierzęta ustanawiają własne prawo (Siedem Przykazań) i pracują z własnej woli. Mimo to już na tym etapie widać pewne manipulacje świń, które biorą dla siebie mleko i jabłka, argumentując to potrzebą dobrego odżywiania się, wynikającą z ciężkiej pracy umysłowej.

3. Odsunięcie niewygodnych jednostek od władzy i stopniowe odchodzenie od początkowych ideałów
Świnie przejmują władzę w folwarku, między Napoleonem i Snowballem dochodzi do walki o wpływy. Ostatecznie wygrywa Napoleon, który posługuje się terrorem – wygania Snowballa z folwarku, szczując go swoimi psami. Po wygnaniu Snowballa Napoleon wprowadza zmiany na swoją modłę. Siedem Przykazań stopniowo zmienia się, przerabiane skrupulatnie przez Squealera zależnie od tego, co bardziej było przydatne świniom:Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku... z prześcieradłem
Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu... bez umiaru
Żadne zwierzę nie zabije innego... bez powodu

Wszystko, co chodzi na dwóch nogach, jest wrogiem
Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła, jest przyjacielem

Dwa ostatnie przykazania te zostały przez owce skondensowane do hasła „Cztery nogi dobrze, dwie nogi źle”, potem jednak zostało zmienione na „Cztery nogi dobrze, dwie nogi lepiej”.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Folwark zwierzęcy - streszczenie
2  George Orwell – biografia
3  Folwark zwierzęcy jako parabolaKomentarze: Dzieje systemu totalitarnego ukazane w Folwarku zwierzęcym

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-20 23:05:39

przecież Snowball to Lew Trocki wypisz wymaluj. Świadczy o tym choćby wygnanie, czy fakt, iż zgodnie z teorią trockizmu, Snowball był zainteresowany przeniesieniem rewolucji do innych gospodarstw.


2018-11-01 17:02:03

Chyba jednak nie masz racji. Major był po trochu Leninem, po trochu Marksem. Lenin rzeczywiście wprowadził początki terroru, modyfikował założenia Marksa, nigdy jednak nie posunął się tak daleko jak Stalin. Stalin nie mógł być jego "wiernym uczniem", chyba nawet go nie lubił. Lenin zresztą ostrzegał przed śmiercią przed "tym Gruzinem, który (...) przesoli i przepieprzy rewolucję". Niestety, nie posłuchano go, a jak to się skończyło wszyscy niestety wiemy. Snowball też jest nieco podobny do Lenina. Orwell bardzo zgrabnie ukazał to - dopóki był Snowball, świnie były co prawda nieco uprzywilejowane, jednak dopiero po jego wyganiu zapanowała totalna dyktatura. Podobnie jak Lenin, Snowball nadużywał nieco władzy, pracował jednak sporo i nadal (moim zdaniem) dążył do spełnienia ideałów animalizmu/komunizmu. Dopiero Napoleon/Stalin był tym, dla którego liczyła się wyłącznie władza, a szczytne idee stały się tylko zasłoną dla własnych potwornych działań. "gdyby nie zmieniano jego ideałów zwierzęta mialyby raj na ziemi": Nawiasem mówiąc komunizm jest niebezpieczny właśnie dlatego że jest bardzo (znacznie bardziej niż inne systemy) podatny na możliwość przejęcia pełnej władzy przez ludzi którzy nie powinni nigdy jej sprawować. To jest niestety jego "wada projektowa" którą bardzo trudno usunąć, a której wynikiem były m.in. rządy Stalina.


2018-10-06 21:51:12

nie zgadzam sieze major był odzwierciedleniem lenina. Lenin byl tyranem podobnym do staliona to on to zapoczątkował a stalin był jego wiernym uczniem a potem poczynił dalsze kroki w tyranizacji. major miał szczutne ideały i gdyby nie zmieniano jego ideałów zwierzęta mialyby raj na ziemi.
Streszczenia książek
Tagi: