Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa

Napoleon i Snowball – bohaterowie powieści Georga Orwella: „Folwark zwierzęcy” – to dwa rosłe knury, które po buncie zwierząt przejęły władzę w folwarku i z czasem zaczęły rywalizować między sobą o dominację wśród rządzącej grupy świń. Różnice między nimi uwidaczniają się na wielu płaszczyznach – zarówno w cechach osobowości, poglądach, jak i wizji przyszłości gospodarstwa oraz żyjących w nim zwierząt.

Napoleon był jedynym w folwarku knurem rasy Berkshire. Spośród innych knurów wyróżniał się dzikim wyglądem i był znany z tego, że zawsze potrafił postawić na swoim. Podobnie jak Snowball, z którym początkowo współpracował, był zwolennikiem teorii oraz poglądów Majora, a po śmierci starego przywódcy współtworzył zasady Animalizmu. Potrafił czytać i pisać, a dzięki tej umiejętności zaliczał się do nielicznego grona zwierząt wykształconych. Z łatwością pozyskiwał zaufanie innych mieszkańców gospodarstwa, którzy ślepo wypełniali jego polecenia. W jego sposobie bycia i postępowania dość szybko uwidoczniły się negatywne cechy, takie jak: przebiegłość, egoizm, nieuczciwość i podstępność. Jego wszelkie dążenia ukierunkowane były na wprowadzenie dyktatury, a on sam pragnął przede wszystkim zaszczytów, tytułów i nieograniczonej władzy, którą ostatecznie zdobył dzięki specjalnie wytresowanym psom i wypędzeniu w folwarku największego rywala – Snowballa.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Snowball dzięki swej inteligencji stanowił poważne zagrożenie dla uprzywilejowanej pozycji Napoleona. Przewyższał swego przeciwnika nie tylko mądrością, ale również był bardziej ruchliwy i wygadany, choć nie miał tak silnego charakteru jak Napoleon. Okazał się doskonałym strategiem już w chwili buntu zwierząt, którymi potrafił doskonale dowodzić, a w czasie obrony folwarku wykazał się walecznością i odwagą, narażając własne życie. Podobnie jak Napoleon był zwolennikiem sprawowania władzy przez świnie, lecz zabiegał także o polepszenie życia innych zwierząt i przestrzegał zasady Animalizmu, uważając, że wszyscy mieszkańcy gospodarstwa są równi wobec ustalonego prawa. Nieustannie pogłębiał swoją wiedzę, czytając książki i czasopisma, dzięki czemu miał poważne plany wprowadzenia licznych ulepszeń w prowadzeniu folwarku. Podjął walkę z analfabetyzmem i zaplanował budowę wiatraka, mając nadzieję, że w ten sposób zapewni zmęczonym pracą zwierzętom trzy dni odpoczynku. Jego śmiałe propozycje nie spodobały się Napoleonowi, który miał świadomość, że cieszący się szacunkiem innych Snowball może z czasem pozbawić go władzy.

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Folwark zwierzęcy - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies