Dzieje systemu totalitarnego ukazane w Folwarku zwierzęcym
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
4. Całkowite upodobnienie się do wroga
Ostatecznym odejściem od ideałów jest usunięcie wszystkich dotychczasowych przykazań i zostawienie jedynie ostatniego, gruntownie zmienionego:

Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

Zmienienie tego przykazania w jawny sposób pokazuje to, co stało się na folwarku już dawno – świnie mają specjalne prawa, rządzą wszystkimi innymi zwierzętami, żyje im się o wiele lepiej. Świnie śpią w łóżku, ubierają się, chodzą na dwóch nogach i wyzyskują pracę innych zwierząt. Finał jest taki, że zwierzęta nie są w stanie odróżnić świni od człowieka – zwierzę stało się podobne do swojego początkowego największego wroga.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa
2  Okoliczności powstania Folwarku zwierzęcego
3  cytatyKomentarze
artykuł / utwór: Dzieje systemu totalitarnego ukazane w Folwarku zwierzęcym


  • przecież Snowball to Lew Trocki wypisz wymaluj. Świadczy o tym choćby wygnanie, czy fakt, iż zgodnie z teorią trockizmu, Snowball był zainteresowany przeniesieniem rewolucji do innych gospodarstw.
    zomzom ()

  • Chyba jednak nie masz racji. Major był po trochu Leninem, po trochu Marksem. Lenin rzeczywiście wprowadził początki terroru, modyfikował założenia Marksa, nigdy jednak nie posunął się tak daleko jak Stalin. Stalin nie mógł być jego "wiernym uczniem", chyba nawet go nie lubił. Lenin zresztą ostrzegał przed śmiercią przed "tym Gruzinem, który (...) przesoli i przepieprzy rewolucję". Niestety, nie posłuchano go, a jak to się skończyło wszyscy niestety wiemy. Snowball też jest nieco podobny do Lenina. Orwell bardzo zgrabnie ukazał to - dopóki był Snowball, świnie były co prawda nieco uprzywilejowane, jednak dopiero po jego wyganiu zapanowała totalna dyktatura. Podobnie jak Lenin, Snowball nadużywał nieco władzy, pracował jednak sporo i nadal (moim zdaniem) dążył do spełnienia ideałów animalizmu/komunizmu. Dopiero Napoleon/Stalin był tym, dla którego liczyła się wyłącznie władza, a szczytne idee stały się tylko zasłoną dla własnych potwornych działań. "gdyby nie zmieniano jego ideałów zwierzęta mialyby raj na ziemi": Nawiasem mówiąc komunizm jest niebezpieczny właśnie dlatego że jest bardzo (znacznie bardziej niż inne systemy) podatny na możliwość przejęcia pełnej władzy przez ludzi którzy nie powinni nigdy jej sprawować. To jest niestety jego "wada projektowa" którą bardzo trudno usunąć, a której wynikiem były m.in. rządy Stalina.
    Mariusz (vshader {at} gmail.com)

  • nie zgadzam sieze major był odzwierciedleniem lenina. Lenin byl tyranem podobnym do staliona to on to zapoczątkował a stalin był jego wiernym uczniem a potem poczynił dalsze kroki w tyranizacji. major miał szczutne ideały i gdyby nie zmieniano jego ideałów zwierzęta mialyby raj na ziemi.
    Michał (badzmierowski {at} interia.pl)


Tagi: